środa, 17 czerwca 2015

Historia okien

Posted By: Arleta Kowalewska - 06:23

Share

& Comment

 

W poprzednich postach wspominałam, że są różne typy okien. Zarówno okna pcv jak i okna aluminiowe mają swoje wady i zalety. Jedyne o czym nie powiedziałam to skąd wzięła się historia okien.


okna starożytne
 Krótka historia okien
W starożytności okno miało za zadanie oświetlać pomieszczenie i zapewniać w nim odpowiednią wentylację. Otwór w ścianie spełniał rolę bardzo uproszczonego okna. Dopiero z czasem zaczęto go uzupełniać skórą zwierzęcą i drewnem. W XVI w dodano okiennice montowane zazwyczaj na zewnątrz lub od wewnątrz. Miały dodatkowo chronić okna przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Żaluzja w okiennicy była montowana odchylanymi lamelami.

Okna miały także funkcję dekoracyjną, wzbogacały architektoniczny wizerunek budynku. Zaczęto w nich montować przeróżne przegrody łączące kawałki szkła. Budowa okna:
  • rama montowana w ścianie - ościeżnica
  • część ruchoma modowana do ramy - skrzydło okienne
  • wypełnienie ramy - szyba 
Dzisiaj nie wyobrażamy już sobie, aby mogło zabraknąć okien. W końcu w każdym domu, mieszkaniu, a nawet i na działce montowane są okna rybnik nacechowane bardzo wysoką jakością i trwałością. Bez okien nie przetrwalibyśmy zimy, ani chłodnych dni. Żylibyśmy po prostu jako ludzie prymitywni. Dlatego nie ma chyba człowieka na ziemi, który nie ma w swoim domu zamontowanych okien.

About Arleta Kowalewska

Techism is an online Publication that complies Bizarre, Odd, Strange, Out of box facts about the stuff going around in the world which you may find hard to believe and understand. The Main Purpose of this site is to bring reality with a taste of entertainment

1 komentarze:

  1. Ciekawy wpis, to ciekawe jaką metamorfozę przeszły okna, od dawnych drewnianych po nowoczesne okna PCV.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2015 Budujemy i remontujemy - najlepszy portal o budownictwie

Designed by Templateism. Hosted on Blogger Platform.